Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İspanya’da Demirtaş ve Kavala sorusu: ‘Başını sallama’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye-İspanya 8’inci Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında başkent Madrid’de ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Erdoğan ve Sanchez, görüşmelerinin ardından iki ülke arasında 11 anlaşmaya imza attı ve ortak basın toplantısında konuştu.

ERDOĞAN: İSPANYA’NIN TUTUMU DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK TEŞKİL ETMELİ

Sanchez, basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugün iki ülkenin işbirliğini ortaya koyan 11 anlaşmaya imza atıldığına dikkat çekti. Sanchez’in ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 740’tan fazla İspanyol şirketinin Türkiye’deki yatırımlarını Türkiye’ye duyulan güvenin bir göstergesi olarak gördüklerini ifade etti. İspanya ile gelişmiş askeri işbirliğini ve savunma sanayii işbirliğini detaylı olarak gözden geçirdiklerini anlatan Erdoğan, görüşmelerinde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini de ele aldıklarını anlattı. Erdoğan, “Avrupa Parlamentosu seçimleri sonucunda oluşan tablo endişelerimizi artırdı” diye konuştu.

Konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ve İspanya’nın İrlanda ve Norveç’le birlikte Filistin devletini tanıma kararına da değinerek, “İspanya’nın Filistin’i tanıma kararı çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere örnek teşkil etmesi samimi temennimdir” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamaların ardından gazetecilerin soruları kabul eden liderler, Gazze’de ateşkesin yakın olup olmadığı sorusuna yanıt verdi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de kalıcı ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceklerini söyledi.

SANCHEZ: TEK ÇIKIŞ YOLU FİLİSTİN’İ TANIMAK

İspanya Başbakanı Sanchez de AA muhabirinin yönelttiği, “İsrail’in 8 aydır Gazze’deki soykırımına Batı dünyası sessiz kalırken siz Filistin devletini tanıdınız. Özellikle Avrupalı mevkidaşlarınızdan tepki aldınız mı? Cumhurbaşkanı’mız (Recep Tayyip Erdoğan) her fırsatta dünyaya Filistin’in tanınması için çağrı yapıyor, bu ülkelerin sayısının artması için Türkiye ile işbirliği yapar mısınız?” sorusuna yanıt verdi.

Filistin’in tanınmasının bölgede kalıcı barışın sağlanması için tek çözüm yolu olduğunu ifade eden Başbakan Pedro Sanchez, Norveç ve İrlanda ile Filistin devletini tanıma kararı aldıklarını, sonrasında Slovenya’nın kendilerine katıldığını hatırlatarak, “Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin’i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu. Uluslararası camianın da bu konuda adım atması gerekiyor” dedi.

Sanchez, Türkiye ile Gazze konusunda aynı fikirlere sahip olduklarını ve işbirliğine devam edeceklerini kaydederek, “Kan dökülmesini durdurmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Sayın Erdoğan da aynı şeyi yapıyor, aynı yönde hareket ediyoruz” diye konuştu.

ERDOĞAN’A KAVALA VE DEMİRTAŞ SORUSU: ‘TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR’

El Pais gazetesinden bir gazeteci, Erdoğan’a Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutukluluğu hakkında ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının göz ardı ediliyor olmasına’ işaretle bir soru yöneltti. Erdoğan, bu soruya yanıtında, “Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde kararları yargı verir; bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir” diye konuştu. Bu isimlerden birinin ‘100’den fazla gencin ölümüne sebep olduğunu’ ve ‘terör estirmek suretiyle güneydoğuda ölümlere sebep olduğunu’ söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sizlerin bu soruları sorması bizleri düşündürüyor. Hele bir basın mensubunun kalkıp da bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir. Başını sallama. Başını sallama, bak ben dimdik çalışmama devam ediyorum.

Ve her zaman için – bu Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur, kim olursa olsun – yasalar ne diyorsa yasaların dediğini biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa, hukukun emrettiğini bizler yerine getiririz. Ve yapılan iş, budur. Siz tabii Türkiye’de yaşamıyorsunuz herhalde. Biz Türkiye’de yaşıyoruz. Bu ciddi manada bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır ve bundan sonra da böyle yürüyecektir.”

Bu soru ve cevabın ardından ortak basın toplantısı sona erdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA 11 ANLAŞMA İMZALANDI

AA’nın aktardığına göre, törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Sanchez huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı. İmza altına alınan anlaşmalar şöyle:

“- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İspanya Krallığı Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı Arasında Mutabakat Zaptı

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Enerji Dönüşümü Alanında Mutabakat Zaptı

– Tarım ve Orman Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Ormancılık Alanında Ortak Eylem Planı

– Yunus Emre Enstitüsü ile Cervantes Enstitüsü Arasında Mutabakat Zaptı

– Milli Eğitim Bakanlığı ile İspanya Krallığı Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanlığı Arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında Mutabakat Muhtırası

– Gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya standartlarına dair STWC unvanlarının tanınmasına ilişkin Mutabakat Zaptı

– Türk Eximbank ile İspanyol İhracat Kredi Ajansı (CESCE) Arasında İmzalanan Mutabakat Zaptı Hakkında Deklarasyon

– Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile İspanya Sigorta ve Emeklilik Fonları Genel Müdürlüğü arasında Mutabakat Zaptı

– Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, Yenilikçilik ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Mutabakat Zaptı

– Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, İnovasyon ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Uzay Çalışmalarında Barışçıl Amaçlar Doğrultusunda İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İspanya Krallığı Kapsayıcılık, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı”

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Varlık Fonu ile İspanyol Kalkınma Finansmanı Şirketi (COFIDES) Arasında Ortak Bildiri de imza altına alındı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir